برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی ( msds ) چیست؟ MSDS یک محصول یا همان برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی، لیست کاملی از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن (مانند اشتعال پذیری، خاصیت انفجاری)، تأثیر آن بر سلامتی انسان، مواد شیمیایی که می‌تواند با آن واکنش سو نشان دهد و همچنین اقدامات احتیاطی و انواع تدابیری است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد، می‌باشد.
MSDS مخفف چیست؟ msds مخفف عبارت ( Material Safety Data Sheet ) یا همان برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی است.

چگونه می‌توانیم pdf برگه MSDS را دریافت کنیم؟ شما می‌توانید محصول را در http://search.bd.com/ جستجو کنید، سپس بر روی پیوند MSDS در بخش «اسناد مرتبط» در نوار کناری سمت راست کلیک کنید. برگه های رنگی سازگار با GHS ، در قالب PDF بارگزاری شده اند.
فرم MSDS چیست و در کجا قرار دارد؟ برخی از کارفرمایان اطلاعات فرم MSDS را بر روی یک برچسب در یک مکان مرکزی (به عنوان مثال، در وانت بار در یک مکان ساختمانی) نگهداری می کنند. برخی دیگر، به ویژه در محل های کار با مواد شیمیایی خطرناک، اطلاعات برگ ایمنی مواد را در کامپیوتر ذخیره می کنند و دسترسی از طریق پایانه ها را فراهم می‌کنند
دو هدف اصلی MSDS چیست؟ در برگه های MSdSیا داده های ایمنی مواد، دو هدف اصلی وجود دارد. اطلاع رسانی به کارگران کمک به خدمات اضطراری است.
چه کسی گواهی MSDS را صادر می‌کند؟ MSDS یک سند اطلاعاتی دقیق است که توسط تولید کننده یا وارد کننده یک ماده شیمیایی خطرناک تهیه شده است و خواص فیزیکی و شیمیایی محصول را توصیف می کند MSDS حاوی اطلاعات مفیدی مانند نقطه اشتعال، سمیت، روش های نشت و دستورالعمل های ذخیره سازی است. یک صفحه داده ایمنی مواد (MSDS) اطلاعات اساسی در مورد یک ماده یا محصول شیمیایی را ارائه می دهد. این مقاله حاوی اطلاعاتی در مورد خصوصیات و خطرات احتمالی ماده، نحوه استفاده ایمن از آن و موارد اضطراری است که باید انجام دهید.
اطلاعات مربوط به MSDS به چند بخش تقسیم می‌شود؟ نام و محتوای خاص این بخش‌ها ممکن است از MSDS یک تامین کننده به منبع دیگر متفاوت باشد، اما اغلب دارای ۱۶ بخش استاندارد ANSI است،که در زیر ذکر شده است. اگر از یک MSDS ۹بخشی استفاده می کنید، انواع اطلاعات ممکن است به ترتیب متفاوت و تحت عناوین کمی متفاوت باشند.
شناسه محصول و شرکت شناسه محصول (به طور معمول نام محصول) هم در MSDS و هم روی برچسب WHMIS نشان داده می‌شود. برای یافتن MSDS صحیح ، همیشه از شناسه محصول استفاده کنید، نه از یک نام کوتاه که ممکن است در محل کار شما استفاده شود. بررسی کنید که نام سازنده و / یا تأمین کننده با برچسب مطابقت داشته باشد. MSDS و برچسب ممکن است شناسه های دیگری مانند کد محصول یا شماره کاتالوگ را نیز نشان دهد.
شناسایی خطرات در این بخش، خطرات احتمالی که ممکن است به دلیل تماس با این مواد وجود داشته باشد و اثرات مضر آن بر سلامتی افراد بیان می شود. ممکن است اثرات مشاهده شده در حیوانات نیز وجود داشته و بیان گردیده باشد.
بررسی اجمالی اضطراری شکل ظاهری مواد (به عنوان مثال : رنگ، فرم فیزیکی، بو) مهمترین نگرانی های اضطراری، از جمله آتش سوزی، واکنش پذیری، و سلامتی و زیست محیطی در این بخش شرح داده ش است.
وضعیت نظارنی اطلاعات مربوط به وضعیت نظارتی مواد تحت مقررات محصولات کنترل شده (WHMIS) و / یا استاندارد ارتباطات مخاطره آمریکا ممکن است در این بخش وجود داشته باشد.
مسیر ورود (مسیرهای اصلی در معرض قرار گرفتن) راه های احتمالی قرار گرفتن در معرض تماس با پوست ، تماس چشمی ، استنشاق (سیستم تنفسی) و بلع ست. میزان اهمیت هر مسیر ورود برای یک ماده خاص به عوامل زیادی بستگی دارد ، از جمله خصوصیات فیزیکی مواد و نحوه استفاده از آنها. هنگام طراحی روشهای به حداقل رساندن نوردهی ، هر مسیر ورودی باید در نظر گرفته شود. مواد شیمیایی می توانند در محل تماس ، جذب در بدن یا هر دو آسیب ببینند. مواد شیمیایی جذب شده در بدن می توانند بر سیستم ها و اندام های بدن بسیار دور از نقطه ورود تأثیر بگذارند. به عنوان مثال ، فنول جذب شده از طریق پوست می تواند منجر به صدمات کشنده سیستم عصبی و همچنین آسیب کلیه ها شود.
اثرات در معرض قرار گرفتن حاد ( کوتاه مدت) در معرض حاد قرار گرفتن ، در مدت زمان کوتاهی (دقیقه ، ساعت یا روز) اتفاق می افتد. اثرات سلامتی ناشی از مواجهه حاد معمولاً در زمان مواجهه دیده می شود. اما بعضی اوقات، ممکن است چندین ساعت یا حتی چند روز پس از مواجهه ظاهر نشوند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.